Toison Gin - Slovenská renesancia chutí

4. apríla 2023

Keď sa kreativita spojí so skúsenosťou, vznikne čistá dokonalosť, krásny a silný spirit.

V Trenčianskych Tepliciach, známom kúpelnom mestečku, sa vďaka nadšeniu a odhodlaniu zrodil skvostný spirit.

Tosion Gin vzniká maceráciou borievok, kvetov a bylín s pšeničným spiritom.

Destiláciou v špičkovom destilačnom zariadení značky Holstein vzniká nádherné prepojenie chutí, ktoré tento spirit obsahuje.

Následné zrenie a odpočinok v špeciálnych kamenných nádobách, pochádzajúcich z čias Československa, ešte viac zvýrazňuje jeho výnimočnosť.

Silný a jemný zároveň

Intenzívna aróma Toison ginu nepotrebuje pobádať, aby prebudila vaše zmysly. Okamžite vo vôni zacítite sušené pomarančové šupky, nad ktorými sa rozvíjajú bylinné tóny. Akoby ste vstúpili do bylinkovej čajovne a prezerali si priečinky so sušinou. Raz cítite lipový kvet, inokedy harmanček, pod chvíľou zasa horčinu listovej čajovej zmesi.

Tomuto ginu svedčí, ak ho necháte chvíľku vydýchnuť a okysličiť.

Nástup chuti je svieži, príjemný a energický. Stačí jediná kvapka, aby ste pocítili ako sa v iskrivej horúčosti rozlieva na jazyku. Naplní vás vetristým éterom borievok, rozleje sa v atraktívnej horkosti púpavy a ladnej navinulosti angeliky. Veľmi príjemný je jeho korenistý prejav, ktorý pripisujeme žihľave a ružovému koreniu.   

Mocnejší dúšok odhaľuje prenikavú silu ginu, ktorá však pôsobí jemne a vyzreto súčasne. Nehryzne vás rozjarenou energiou mladého destilátu. Pobáda vás k tomu, aby ste na jazyku zachytili mimoriadne širokú paletu harmonických chutí. Zaoblených, jemných, rafinovane prepletených. Sotva sa vám podarí rozmotať ich na súčasti, aby ste ich pomenovali.

Finiš patrí sladkastej navinulosti a citrusovým tónom, za ktorými akoby sa ukrývalo i čosi z ovocia. Intenzita chuti je v hrejivom tieni slabá, avšak dlho trvajúca. I po minútach vnímate, že vo vás čosi z posledného dúška zostalo. Tropické, slnečné, príjemne suché.

Trh moderných ginov praská vo švíkoch a slovenská značka Toison s nimi drží svižný krok. Remeselná výroba z borievok, kvetov či bylín a zrenie v špeciálnych nádobách prinášajú chuť čistej sily, ktorú môžete preskúmať počas chvíľ relaxu u nás.